...
HAVA DURUMU
hava durumu

Kastamonu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 90 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

En iyi teklif Eti Bakır’dan

02 Aralık 2015
Ana Sayfa » Güncel Haberler » En iyi teklif Eti Bakır’dan

İnebolu Limanı’nın 49 yıllığına özelleştirilmesi ihalesinde geçen Cuma günü 5 firmanın kapalı zarfta teklifleri sunmasının ardından dün pazarlık görüşmeleri gerçekleştirildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlı Ankara Doğal Elektrik Üretim A.Ş.’de (ADÜAŞ) gerçekleştirilen ihalede en yüksek teklif, Eti Bakır A.Ş. tarafından 76 milyon TL olarak verildi.
inebolu-limani-icin-son-teklif-bugun-1779421
İnebolu Limanı’nın 49 yıllığına özelleştirilmesi ihalesinde geçen Cuma günü 5 firmanın kapalı zarfta teklifleri sunmasının ardından dün pazarlık görüşmeleri gerçekleştirildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlı Ankara Doğal Elektrik Üretim A.Ş.’de (ADÜAŞ) gerçekleştirilen ihalede en yüksek teklif, Eti Bakır A.Ş. tarafından 76 milyon TL olarak verildi.

MURAT DEMİR’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

İhalenin ardından açıklamalarda bulunan AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, İnebolu Limanı’nın ihale sürecini başından beri çok yakından takip ettiklerini söyledi.
Geçtiğimiz günlerde Kastamonu milletvekilleri Hakkı Köylü ve Metin Çelik’le birlikte Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu makamında ziyaret ederek limanla ilgili bilgi sunduklarını aktaran Demir, “Kastamonu milletvekilleri olarak geçtiğimiz hafta başında Sayın Başbakanımızı makamında ziyaret ettik. Ziyarette, İnebolu Limanı ile ilgili tüm görüşlerimi Sayın Başbakan’a bizzat anlattım. Sayın Başbakan da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na direkt olarak talimat vererek ‘İnebolu Limanı ile ilgili her türlü bilgi sahibi olmak istiyorum’ dedi. İnebolu Limanı ile ilgili milletvekilleri ne talep ediyorsa o şekilde süreç işlesin diye bir talimatı oldu. Konu Başbakan ve bizlerin bilgisi dahilindedir” dedi.
“ETİ BAKIR’LA MASAYA OTURACAĞIZ”

İhalenin yaklaşık 1 ay sonra kesinleşeceğini ifade eden Demir, bu süreyi beklemeden Eti Bakır A.Ş. yetkilileriyle masaya oturarak şartları konuşacaklarını belirtti. Demir, şartların kabul edilmesi halinde sürecin devam edeceğini, aksi halde ihalenin tekrar iptal edileceğini dile getirdi.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NDAN LİMAN TALİMATI

Demir, şunları söyledi: “Sayın Başbakan’dan Özelleştirme İdaresi’ne verilen talimat, ‘İnebolu Limanı Kastamonu’ya nasıl yararlı olacaksa o şekliyle sözleşmede alıcı firmaya verilmesidir. Bu anlamda da Kastamonu milletvekilleri olarak bizler sözleşme aşamasında Etibakır yetkilileriyle bir araya gelip tüm şartları İnebolu Limanı’nın geleceği ile alakalı tüm maddeleri görüşüp ona göre sözleşme imzalanacak. Yaklaşık 1 aylık bir süreç bu. Ama biz önümüzdeki hafta bir araya geleceğiz. Şartlarımızı ileteceğiz. Eğer onlar bizim şartlarımıza olumlu cevap verirlerse süreç devam edecek, yok aksi cevap verirlerse ihale iptal edilecek. Bu sayın Başbakanın talimatı. Şu an sayın Başbakan limanla alakalı her şeyi biliyor. Bu konu ile alakalı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı da arayacağız.”

70 MİLYONLUK YATIRIM

Demir, İnebolu Limanı’nda 70 milyon liralık yatırım planlandığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “İnebolu Limanı bilindiği üzere Kastamonu gündeminde yerini korumakta.
Kastamonu’ya geldiğim ilk günden itibaren İnebolu limanı ile ilgili tüm açıklamalarımda Liman’ın Kastamonu ve bölge halkı için ne kadar öneme sahip olduğunu ve bu Liman’ın Kastamonu için ne anlam ifade ittiğini hep söyledim. Seçilsem de seçilmesem de bu konu ile yakından ilgileneceğimi söyledim. Eti Bakır ihaleyi açık arttırmada alan firma oldu. Üç Vekil olarak ne istediğimizi limanla alakalı firmaya bildireceğiz. Bu bağlamda; tüm dedikodu ve asparagas haberlere takılmıyoruz. Başkalarının dediği gibi uyumuyoruz. Tam tersi üç vekil Kastamonu’nun geleceğini planlıyoruz. Biz büyük düşünüyoruz. Biz ne istersek Liman o şekilde olacak diyoruz. Üç vekil olarak bölgemizin tüm sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz.”
Kadir Yıldırım/İnebolu

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :